Dlaczego pies gubi sierść?

Dlaczego pies gubi sierść? Leave a comment

Każdy fan czworonogów, mimo miłości do swojego pupila, zdenerwował się kiedyś, widząc na swojej kanapie — i nie tylko, psią sierść. Sposobów jest na to mnóstwo, a usunąć psie włosie można np. za pomocą rolek do czyszczenia materiałów z taśmą samoprzylepną. Możemy również do pewnego stopnia zapobiegać wypadaniu psiej sierści. W tym celu bardzo często kupujemy różnego rodzaju szczotki, grzebyki i tym podobne akcesoria, dzięki którym pozbędziemy się jej nadmiaru z grzbietu psiaka. Większość z nas w jakimś stopniu — niestety przeważnie raczej marnie, potrafi radzić sobie z konsekwencjami tej psiej przypadłości. Czy wiemy jednak, z czego wynika linienie psa? 

Kiedy nasz pupil gubi sierść

Jeśli zauważymy, że sierść naszego zwierzęcia wypada, nie zawsze oznacza to jego problemy ze zdrowiem. Najczęściej przyczyny takich reakcji psiego organizmu są jak najbardziej naturalne i nie ma powodów do obaw. Jednakże tak samo, jak nie należy panikować, nie powinniśmy także bagatelizować problemu. O ile wypadanie sierści jako takie, jest raczej normalne i znajduje swoje przyczyny w naturalnych odruchach organizmu zwierzaka, w przypadku nadmiernego linienia, może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, który zbada psa i zaplanuje odpowiednie leczenie. Poczynając od przyczyn naturalnych, dowiedzmy się, dlaczego nasz ulubieniec pozbywa się swojego futra.

Jakie są naturalne powody gubienia sierści u psa?

Sierść u psa, tak, jak u podobnych mu ssaków, żyjących w strefie umiarkowanej klimatycznie, jest swego rodzaju ochroną przed zbyt niską temperaturą. Dzięki temu psiak może utrzymać stałą, optymalną temperaturę ciała tak, by jego organizm funkcjonował prawidłowo. Z tego właśnie powodu, kiedy skończy się okres zimowy, puchaty, bogaty w sierść zwierzak, musi pozbyć się jej nadmiaru po to, by dostosować się do nowych, cieplejszych warunków klimatycznych. Można więc stwierdzić, że sierść u psa jest analogicznie tym, czym  ubranie dla człowieka. Kiedy nadchodzi zima, wkładamy na siebie ciepłe bluzy, swetry czy kurtki tak, by uchronić się przed przeziębieniem organizmu, odmrożeniami czy innymi wynikającymi z nieprzyjaznej temperatury, konsekwencjami. W lecie zaś, by zapobiec przegrzaniu naszego systemu, robimy dokładnie odwrotnie — ubieramy ciuchy jak najlżejsze, umożliwiające bezproblemową wentylację, która nie pozwoli naszemu organizmowi ulec przegrzaniu. Dokładnie tak samo zachowuje się psi organizm, adaptując “ubiór” zwierzęcia do panujących w środowisku warunków. 

Kolor sierści

Organizm naszego psa dostosowuje się nie tylko do nowej temperatury panującej na zewnątrz, ale i zmienia kolor swojej sierści tak, by móc się lepiej maskować. Chociaż psy żyją z nami od dawien dawna, czyli właściwie od tysięcy lat, ich organizmy nie zatraciły tendencji do dostosowywania się do nieprzyjaznych warunków, w których może czyhać na nich niebezpieczeństwo w postaci drapieżników. Z tego powodu, w porze wiosennej czy letniej, sierść naszego psa, przybiera kolor nieco ciemniejszy, ziemisty, bardziej wtapiający się w otoczenie pełne roślinności. Kiedy zaś nadchodzi okres zimowy, włosie naszego zwierzaka staje się nieco jaśniejsze, a w niektórych przypadkach — zależnie od rasy czworonoga — wyjątkowo jasne. Zwierzak przywdziewa swój zimowy, oślepiająco biały “mundurek” tak, by w razie zagrożenia, z łatwością skryć się przed innymi, potencjalnie niebezpiecznymi stworzeniami. 

Usuwamy niechcianą sierść psa z mebli i ubrań.

Najpopularniejszym sposobem pozbywania się zgubionej przez naszego psa sierści z mebli, takich jak kanapy czy fotele, oraz z naszych ubrań, jest rolka czyszcząca. To proste i wygodne w użyciu urządzenie, złożone z rączki i rolki z taśmą samoprzylepną, która pomoże nam usunąć sierść psa z obitych różnego rodzaju materiałami, mebli. Jeśli jednak mamy problem z zakupem tego typu gadżetu, nic nie stoi na przeszkodzie, by pozbyć się sierści tak czy inaczej. Pierwszym ze sposobów, stosowanym często równie chętnie, co rolka, jest… woda. Sposób polega na lekkim zwilżeniu dłoni i zebraniu za jej pomocą psiego włosia. Zwilżona dłoń radzi sobie z nim wyjątkowo skutecznie. Kolejnym sposobem jest najzwyklejsza taśma klejąca. Wystarczy owinąć nią dłoń i kawałek po kawałku, krok po kroku, usuwać futro z kanapy. Obecność psiej sierści na ubraniach może być dużo bardziej uporczywa. Na szczęście, wyżej podanej sposoby działają także w tym przypadku, więc bez problemu wyczyścimy z ich pomocą zabrudzone sierścią naszego czworonoga, ubrania. 

Kiedy gubienie sierści jest oznaką choroby?

Jeśli nasz pies gubi zbyt dużą ilość sierści jak na rasę, do której należy, powinniśmy zastanowić się, czy nie ma problemów ze zdrowiem. Istnieje kilka powodów, które mogą świadczyć o tym, że organizm naszego psa nie pracuje prawidłowo. 

Uboga dieta

Dieta uboga w wartości odżywcze potrafi znacznie pogorszyć stan zdrowia naszego przyjaciela, a wraz z nim, stan jego sierści. Jeśli w swojej karmie czworonóg nie znajduje odpowiedniej ilości witamin i potrzebnych do dobrego funkcjonowania organizmu, minerałów, może mieć problemy z nadmiernym linieniem. Należy monitorować dietę naszego psa, częściej samemu przygotowując posiłki i wybierając pełnowartościowe, bogate w witaminy produkty, które korzystnie wpłyną na zdrowie zwierzęcia. Kiedy decydujemy się na samodzielne przygotowanie psich posiłków, musimy zadbać o to, by wysokiej jakości mięso było jednym z jego podstawowych składników. Przed zmianą diety, warto też zasięgnąć opinii weterynarza, by uniknąć podawania psu jedzenia, na które może być uczulony. 
Poprawienie diety powinno ograniczyć problem, jakim jest wypadanie sierści u psa, jednak najprawdopodobniej nie rozwiąże go całkowicie. 

Niedobór kwasów omega-3 w organizmie psa

Niedobór kwasów omega-3 w organizmie psaNadmierne linienie psa może być spowodowane niedoborem zdrowych tłuszczów omega-3 w organizmie. Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, nie tylko sprawia, że psia sierść nie wypada. Dzięki niej, włosie zwierzaka jest mocniejsze, wygląda lepiej i jest bardziej błyszczące. Źródłem kwasów omega-3 są produkty takie jak oliwa z oliwek czy olej lniany. Kwasy te naturalnie występują także w rybach, dzięki czemu możemy rozważyć ich wprowadzenie do diety naszego psa. 

Odwodnienie organizmu

Jeśli zauważymy wypadanie sierści u psa, upewnijmy się, że cały czas ma dostęp do miski świeżej, chłodnej wody. Odwodnienie organizmu może być bardzo niebezpieczne i prowadzi do konsekwencji zdrowotnych, jedną z których może być właśnie słaba, często wypadająca sierść psa.

Zbyt częste kąpiele naszego psa

O ile regularne kąpanie zwierzaka jest raczej dobrym nawykiem, jeśli przesadzimy, może mieć przykre konsekwencje. Zbyt częste wizyty naszego psa w wannie mogą doprowadzić do wysuszenia jego skóry, co z kolei poskutkuje częstszym wypadaniem sierści. Zadbajmy więc o umiar i upewnijmy się, że kąpiemy naszego czworonoga nieco rzadziej, by mógł zachować gromadzące się na jego włosiu naturalne nawilżacze skóry.

Wysoki poziom stresu

Kolejnym powodem, dla którego zwierzę się lini, może być zwiększony poziom stresu. Stres bardzo często prowadzi do utraty włosów u ludzi — podobnie jest ze zwierzętami. Kiedy nasz psiak jest z jakiegoś powodu zestresowany, może wystąpić u niego ta właśnie przypadłość. Żeby temu zapobiec, regularnie doglądajmy naszego przyjaciela, dbając o to, by nie czuł się samotny czy przestraszony. Bądźmy dla niego wtedy, kiedy nas potrzebuje, regularnie poświęcając czas na zabawę, pieszczoty czy długie, zdrowe spacery. Jeśli którejkolwiek z tych rzeczy zabraknie w życiu naszego futrzaka, może to wywołać u niego wiele negatywnych emocji, takich jak samotność czy uczucie opuszczenia, co znaczenie podwyższy poziom smutku i stresu, a to z kolei — pogorszy stan zdrowia i doprowadzi do wypadania sierści. 

Jak poradzić sobie z wypadaniem sierści u psa?

Jeśli fakt, iż nasz zwierzak traci swoją sierść, wydaje się nam nienaturalny i może być symptomem choroby lub alergii, czekając na wizytę u weterynarza, możemy spróbować pomóc mu naturalnymi sposobami. 

Olej lniany do jedzenia

Jedną z metod, które bardzo korzystnie wpływają na stan psiego futra, jest dodawanie mu do jedzenia bardzo niewielkich ilości oleju lnianego. Podobnie jak dla człowieka, olej ten jest korzystny również dla naszego pupila. Żeby osiągnąć zamierzone efekty, olej lniany powinniśmy dodawać do pokarmu zwierzęcia codziennie. W ten sposób, w ciągu kilku tygodni, do miesiąca, stan psa powinien się poprawić, a ilość gubionej przez niego sierści znacznie się zmniejszy. 

Ocet jabłkowy na skórę 

Ocet jabłkowy jest znany ze swojego działania antybakteryjnego, do tego świetnie stymuluje system immunologiczny organizmu. Ocet powinniśmy w niewielkich ilościach aplikować na skórę naszego psiaka, w celu poprawy stanu jego sierści. Bardzo ważne jest jednak, by uważać na okolice oczu. Ocet jabłkowy, który dostanie się do psich oczu, sprawi mu ból, a oczy zaczną piec. W czasie aplikacji powinniśmy mieć to na uwadze. 

Oliwa z oliwek

Korzystne działanie oliwy z oliwek na skórę ludzką, znane jest niemal od zawsze. Pomaga sprawić, by wyglądała zdrowo i nie była narażona na wysypki i przebarwienia. Na szczęście, to, co pomaga nam, bardzo często korzystnie wpłynie na zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela. Oliwę z oliwek należy wcierać w skórę grzbietu psa, delikatnie masując. Powinniśmy robić to regularnie, najlepiej codziennie, by osiągnąć zadowalające efekty. Oliwa powinna poprawić stan psiej skóry i do pewnego stopnia zahamować wypadanie jego sierści. 

Jedzenie wywołuje alergię?

Zdarza się, że by zrobić miłą niespodziankę naszemu psu, kupujemy mu coraz to nowe, wymyślne smakołyki. Okazuje się, że krótki czas po wprowadzeniu danego pożywienia do psiej diety, zwierzę zaczyna się przeraźliwie linić. Co robić? 
Bardzo prawdopodobne, że zakupiony przez nas produkt wywołał u zwierzęcia reakcję alergiczną, która manifestuje się właśnie wzmożonym wypadaniem sierści. W takim przypadku należy wstrzymać podawanie zwierzakowi nowego produktu i na chwilę, w celu sprawdzenia reakcji, zmienić jego sposób odżywiania na bardziej naturalny. Świetnie sprawią się dania takie jak gotowany kurczak z warzywami, a nasz pies, prócz lepszego zdrowia, będzie mógł cieszyć się smakiem naturalnych, domowych potraw. 

Niedobór melatoniny

Melatonina jest znanym hormonem, który występuje tak w psiej, jak i w ludzkiej skórze. Kiedy zaobserwujemy ponadprzeciętne linienie psa, możemy spróbować wprowadzić terapię polegającą na leczeniu melatoniną. Jest to składnik wielu leków, które możemy otrzymać od naszego weterynarza, w tym przede wszystkim tych, które mają za zadanie leczyć przypadłość nadmiernego wypadania sierści. W przypadku kuracji melatoniną nie obejdzie się jednak bez wizyty u profesjonalisty. Musimy zabrać naszego zwierzaka do weterynarza po to, by ten zbadał go i dobrał odpowiednią dla niego dawkę, przygotowując plan leczenia. Zadowalające efekty, czyli poprawienie stanu zdrowia pupila, powinniśmy zauważyć w czasie od sześciu tygodni do czterech miesięcy. Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *